Etošos nacionalinis parkas (Etosha National Park)
Laukinės gamtos mylėtojai Etošos nacionalinį parką laiko vienu iš didingiausių ir įspūdingiausių draustinių Afrikoje.
Etošos nacionalinis parkas, vadinamas „Didžiąja baltąja sauso vandens vietove", užima apie 20 000 km² plotą, apgaubdamas ir tuo pačiu vardu pramintą plačią Etošos įdubą, kurioje dominuoja balta ir žalsva spalvos.
Kažkada tai buvo didžiausias pasaulyje nacionalinis parkas, išsiplėtęs per 100 000 km2, bet 1967 m., kai Namibija dar priklausė Pietų Afrikos Respublikai, apartheidą palaikantys valdžios organai sumažino jį iki dabartinio 22 275 km2 ploto, nes pagal planą buvo perkeliamos vietinės gentys.
Laukinės gamtos fotografų Etošoje laukia tikras rojus.
Šiame parke yra 114 žinduolių, 340 paukščių, 16 roplių ir varliagyvių, daugybė žuvų ir vabzdžių rūšių.
Etošos nacionalinis parkas didžiuojasi, kad čia gyvena apie 3 000 dramblių, 27 000 antilopių gnu, 7 000 zebrų, retos antilopių rūšys: juodaveidė impala, suni antilopė bei arklinė antilopė. Parke gyvenanti 300 juodųjų raganosių populiacija yra viena iš didžiausių šios rūšies gyvūnų populiacijų visoje Afrikoje.
Čia sutinkamos retos ir labai įvairios antilopių rūšys: nuo didingų ir gana stambių antilopių iki pačių mažiausių - baikščių Damaros dikdikų. Įspūdingiausios rūšies antilopės turi ryškų juodai baltai dėmėtą kailį, kuris vaizduojamas net Namibijos herbe.
Etošos drambliai pelnytai laikomi didžiausiais pasaulyje: aukščiausiųjų iš jų ūgis iki pečių siekia 4 metrus. Parke taip pat gyvena plėšrūnai: liūtai, gepardai, leopardai ir kelios laukinių kačių rūšys bei maitėdžiai: hienos ir šakalai.
Per liūčių laikotarpį įdubose susikaupęs vanduo pritraukia tūkstančius ilgakojų paukščių. Rytais ir vakarais nuo milžiniškų flamingų būrių labai šarmingas vanduo nusidažo ryškiai rožine spalva.
Etoša - ideali vieta mėgstantiems savarankiškai keliauti išsinuomotu automobiliu: puikiai sutvarkytas kelių tinklas, daug kelio ženklų. Čia galima važinėtis net įprastais sedanais, nors per trumpą lietaus sezoną (tarp gruodžio ir balandžio) kai kurie keliai būna labai slidūs.
Šis parkas - puiki vieta fotografams. Visų pirma visa vietovė ir jos apylinkės apakina baltomis beribėmis įdubomis, į kurias kaitinant ryškiai vidurdienio saulei neįmanoma žiūrėti be saulės akinių. Tačiau ankstyvais rytais ir vėlyvomis popietėmis dėl laužiamų šviesos spindulių įdubos mirguliuoja ir tviska nuostabiausių spalvų palete: nuo oranžinės, rožinės ir purpurinės iki tamsiai mėlynos ir net juodos.
Namibo-Nauklufto parkas (Namib-Naukluft Park)
Nãmų genties kalba Namib reiškia „didžiulis", bet to dar neužtenka apybūdinti dykumai, kuri šiuo žodžiu vadinama. Namibo-Nauklufto parkas yra ketvirtas pagal dydį pasaulyje ir užima beveik 50 000 km2. Tai taip pat ir ketvirtas pagal dydį gamtos draustinis pasaulyje, kaip,beje, ir pats neįprasčiausias. Čia tvyro amžinumo atmosfera, o priklausomai nuo dienos meto keičiasi vietovės bendras vaizdas ir nuotaikos, šviesos ir šešėlių žaismas, kuris dykumos kraštovaizdžiui suteikia visiškai neįtikėtinus atspalvius ir faktūras.
Parkas apima kelias labai skirtingas vietoves, iš kurių drėgniausia yra upės žiočių lagūna Sendvičo prieplaukoje (Sandwich Harbour). Visiška priešingybė drėgmės prasme yra sausringa Namibo dykuma su nesibaigiančiomis oranžinėmis kopomis, vėjo supustytomis į aštrias, primenančias skustuvo ašmenis, viršūnėmis. 300 m aukščio garsiosios Sosusvlėjaus (Sossusvlei) smėlio kopos yra aukščiausios pasaulyje, gerokai aplenkiančios visas Arabijos kopas, jos tiesiog masina keliautojus basomis užkopti į viršūnę.
Šiaurinėje parko dalyje plyti akmeningos lygumos, suformuojančios mėnulio peizažus, o Nauklufto kalnų masyvas didžiuojasi nepaprastais purpurinio atspalvio kalnais, uolų tvenkiniais ir laukine gamta. Keli žvyro keliai kerta teritoriją šiaurėje, o kitas veda į viduriniąją kopų dalį ir Sesriemo (Sesriem) kanjono, be to yra dar vienas būdas pasigėrėti šios gamtos didybe - tai vaizdingas skrydis lengvuoju lėktuvu iš Valvio įlankos / Svakopmundo (Walvis Bay / Swakopmund).
Parkas apima ir neaprėpiamas lygumas, kur ganosi arklinių antilopių, gazelių bei zebrų kaimenės, ir nykias bei nederlingas perdžiūvusio Svakopo (Swakop) upės slėnio, dar žinomo „mėnulio slėnio" pavardinimu, žemes. Gyvūnai, vabzdžiai ir augalai prisitaikė gyventi šiame apskritai nesvetingame regione, ir dėl reto lietaus jie priversti kliautis tik drėgna jūros migla, nusidriekiančia toli į sausumą. Puikiai prie dykumos sąlygų prisitaikiusio augalo pavyzdžiu galėtų būti nuostabioji velvičija (lot. Welwitschia mirabilis), ją galima išvysti visoje dykumoje. Vienas labai didelis šios šeimos augalas yra ypatingai saugomas, nes spėjama, kad jam apytiksliai 1 500 metų.
Gariepo (Oranžinė) upė
Oranžinė upė, anksčiau taip pat dar vadinta Gariepo pavadinimu, yra pagrindinė Pietų Afrikos Respublikos upė. Ji teka palei pietinę sienos su Namibija dalį, o jos ištakos yra Drakensbergo kalnuose, kur Pietų Afrikos Respublika ribojasi su Lesotu.
2200 km ilgio Oranžinė upė prasideda tik už 193 km nuo Indijos vandenyno ir galiausiai ties Aleksando įlanka (Alexander Bay) įteka į Atlanto vandenyną. Daugiausiai upė teka per dykumų ir pusdykumių regionus, todėl beveik visi turistai atsimena upės kelią kaip įspūdingai gausaus vandens veržlią gyslą, apsuptą žalumos sausringame dykvietės peizaže.
Pirmieji upę atrado europiečiai 1760 metais, o tarp 1777-1779 metų buvo pavadinta Oranžinių rūmų - Olandijos štathalterio - garbei. Pagal kitą versiją upės pavadinimas kilo iš, kaip manoma, oranžinės upės vandens spalvos.
Oranžinės upės žavesį sudaro Augrabio (Augrabies) kriokliai, taip pat krioklių kaskados Pietų Afrikos Respublikos Šiauriniame kyšulyje ir upės slenksčiai tarp Namibijos ir Pietų Afrikos Respublikos. Tai viena patraukliausių turistų vietų visoje valstybėje, nes čia daug gamtos dovanojamų galimybių aktyviai pailsėti. Populiari ir labai rekomenduojama veikla yra kelionė kanoja arba plaustu žemyn Oranžine upe. Niekuomet nepamiršite nuostabių saulėlydžių, smagių vakarų prie laužo ir ramaus miego po žvaigždėmis.
Sesriemo kanjonas (Sesriem Canyon)
Sesriemo kanjonas kaip ir daug didesnis Žuvies upės kanjonas (Fish River Canyon) nematomas net ir iš labai nedidelio atstumo. Priėjus arčiau atsidursite ant gilaus plyšio krašto, tačiau čia yra ir nesudėtingas takelis, kuriuo galima nusigauti iki pat gelmių. Namibo dykumos pakraštyje esantis kanjonas yra seniausias pasaulyje, jį lengva pasiekti iš Vindhuko (Windhoek) arba Svakopmundo (Swakopmund).
Maždaug 1 km ilgio ir 30 - 40 m gylio kanjono žvyro dugne esantys vandens telkiniai pritraukia daug paukščių bei gyvūnų.
Kanjone gausu drumzlinų telkinių, kuriuose galima paplaukioti kartu su mažomis žuvelėmis, jeigu tik pakankamai aukštas vandens lygis. Sesriemas buvo vienas iš pagrindinių vandens šaltinių pirmiesiems regiono gyventojams ir net per sausras aukštesniuosiuose sluoksniuose buvo vandens, nes gilūs uolų plyšiai smarkiai sumažina garavimą.
Vaikščiodami kanjonu nukeliausite apie 10-20 milijonų metų atgal į praeitį, kada kaupėsi nuosėdiniai žvyro ir smėlio sluoksniai bei dėl kalkių gausos tvirtėjo. Uolų atbrailose dabar gyvena balandžiai, triukšmingos margosios varnos ir nenutylantys varnėnai. Tačiau pakėlę galvas aukštyn galite išvysti ir viduržeminius sakalus arba skraidantį įspūdingą ausuotąjį grifą, kurio išskleistų sparnų ilgis 2,6 m.
Tokioje nesvetingoje vietoje gyventi prisitaikė gausybė įvairių laukinių gyvūnų, įskaitant driežus, kurie vienu metu remiasi tik dvejomis pėdomis bei juoduosius toktoki vabalus, kurie pasvyra į priekį, kad ryto rasos lašeliai jų nugara atbėgtų tiesiai į burną. Naktimis aidi truputį klaikus dėmėto didžiojo apuoko ūbavimas ir tolimas juodnugario šakalo stūgavimas.
Sosusvlėjus (Sossusvlei)
Tai stebuklinga kopų šalis. Begalinės gilios ochros spalvos Sosusvlėjaus kopos yra vienas iš įspūdingiausių kraštovaizdžių visame pasaulyje. Plastiškai vingiuodamos jos iškyla net į 300 m aukštį (100 m aukščiau už antras pagal dydį Arabijos pusiasalio kopas), ir tiesiog masina kiekvieną keliautoją užkopti basomis. Kopos tęsiasi, kiek tik akys mato.
Sosusvlėjus - Namibijos perlas pačioje Namibo dykumos širdyje - yra didžiulė molžemio įduba, apsupta milžiniškų smėlio kopų. Tik po smarkaus lietaus, kuris šiose apylinkėse pasitaiko labai retai, dauba būna užpildoma vandeniu. O kadangi molio sluoksniai yra labai nelaidūs, tai dykumoje dar kurį laiką telkšo turkio spalvos ežeras.
Geologai tvirtina, kad ši nepakartojama dykuma, užimanti didžiąją Namibo-Nauklufto parko dalį, turbūt seniausia pasaulyje. Namibo dykumos kopos susiformavo per daug milijonų metų. Kuo senesnė kopa, tuo ryškesnė jos spalva, taip yra dėl gana lėtos geležies oksidacijos ir nesuskaitomos daugybės smulkių granato dalelių.
Per gausaus lietaus sezoną Caučabo (Tsauchab) upė įteka į įdubą, taip sukurdama tikrą rojų vandens paukščiams. Net per sausąjį laikotarpį palei upę galima pamatyti arklines antilopes, gazeles ir stručius besimaitinančius skurdžia augmenija.
Apylinkės: Maždaug už kilometro nuo Sosusvlėjaus yra Dedvlėjus (Dead Vlei) - druska padengtas išdžiūvęs ežeras, kurio dugnu verta pasivaikščioti. Netoli nuo įėjimo į parką vartų išvysite 45-ąją kopą, kuri labai dažnai fotografuojama ir ja laipiojama. Nusiaukite batus ir pajuskite smėlio smilteles tarp pirštų, o leisdamiesi stačiausia dalimi pajauskite kaip byrantis ir klampus smėlis lėtina jūsų žingsnius.
Svakopmundas (Swakopmund)
Svakopmundas- antras pagal dydį Namibijos miestas ir tradicinė „vasaros sostinė"- yra viena įdomiausių lankytinų šalies vietų, paliekanti neišdildomą įspūdį: lyg centrinė Europa čia būtų susimaišiusi su Afrikos dykuma visai šalia vandenyno.
Miestas ribojasi ir pasiekiamas per nepakartojamo ir nykaus kraštovaizdžio Namibo dykumą- vieną didžiausių pasaulyje.
Namibijos pajūrio kurortai vakariniame šalies krante įsikūrę tarp dykumos ir vandenyno, jie primena mažus bavariškus kaimelius. Dažnai sakoma, kad Svakopmundas yra labiau vokiškas miestas nei pati Vokietija. Jo atmosfera padeda pailsėti ir atsipalaiduoti: daug promenadų, palmių ir atidžiai bei dailiai išpuoselėtų viešųjų sodų.
Europietiškos Svakopmundo atmosferos šaltinis yra grakštūs art nouveau stiliaus pastatai. Vienuolika šių kerinčių pastatų yra paskelbti nacionaliniais paminklais. Nepakartojamo žavesio miestui suteikia galimybė mėgautis tiek laukiniu dykumos grožiu, tiek ir jūra, nes visa tai labai netoli nuo malonių ir komfortiškų Svakopmundo viešbučių, pensionų ir restoranų.
Palmių paplūdimyje yra po stogu įsikūrusi pirtis. Nuo nuostabių uolų ir pačioje jūroje netoli nuo kranto galima žvejoti išilgai paplūdimio, kuris tęsiasi į šiaurę.
Svakopmunde gera pailsėti ir atsigauti po dulkėtos bei varginančios kelionės į Sossusvlei kopas arba Namibo-Nauklufto parką. Mieste galima daug ką nuveikti, o nakvynę surasti nesunku.
Nuotykinga veikla
Tai nuotykingų atostogų išsiilgusių keliautojų rojus, be galo mėgiamas burlentininkų, žvejų ir paplūdimio lankytojų iš visos pietinės Afrikos. Svakopmundo pakrantės tapo Namibijos vandens sporto sostine, kuri traukia ir aistringus adrenalino mėgėjus. Ar važinėjatės keturračiais motociklais smėlėtais paplūdimiais, ar lyginate kopas čiuoždami smėlialente, galbūt šuolis su parašiutu, pririštu prie nugaros, ar arabiškos fantazijos realizavimas - jodinėjimas kupranugariais: visuomet rasite naujų, jūsų dar neišbandytų užsiėmimų.
Rekomenduojama veikla Svakopmunde
Giliavandenė žūklė Valvio įlankoje ir Skeletų pakrantėje.
Pasivažinėjimas keturračiu.
Šokimas su parašiutu.
Skrydis virš vaizdingos Namibo dykumos.
Jodinėjimas arkliu Namibo dykumoje.
Kruizas su delfinais ir ruoniais.
Čiuožimas smėlialente.
Vindhukas (Windhoek)
Centrinėse Namibijos aukštikalnėse dominuoja maža, stipriai vokiečių kultūros įtakota sostinė Vindhukas, kuris yra ir šalies geografinė širdis bei prekybos centras. Įsikūrusiame ant nedidelių kalvų 1660 m virš jūros lygio mieste galima mėgautis sausu ir švariu oru, sveiku aukštikalnių klimatu ir gėrėtis vaizdingomis panoramomis.
Vinhuke susipina daug skirtingų etninių gyventojų grupių: gatvėse sutiksite ovambus, kavangus, hererus, damarus ir Kaprivio gyventojus, čia savo pėdsakus palieka ir namų tautos bei garsiosios san genties atstovai, ir, žinoma, turistai europiečiai. Ši tautų ir kalbų įvairovė harmoningai įsilieja į triukšmingą miesto gyvenimą. Sakoma, kad visas Namibijos triukšmas susikoncentravęs Vindhuke, todėl pasakyti, kad tai triukšmingas miestas būtų pernelyg švelnu.
Miestas didžiuojasi įspūdingais 19-ojo ir 20-ojo amžių sankirtos vokiškos architektūros pastatais. Iš senųjų pastatų verta paminėti istorinę valdžios būstines, vadinamą Tintenpalast, kas reiškia "Rašalo rūmai", ir Christuskirche, kurios grakštus bokštas tapo išskirtiniu miesto simboliu. Baltų sienų Alte Feste, anksčiau buvęs fortas, o dabar muziejus, puikiai atspindi šalies istorija. Medžių juosiama Nepriklausomybės alėja su savo fontanais, pėsčiųjų takais ir Europos stiliaus lauko kavinėmis bei alaus barais pačiame miesto centre sukuria nepaprastą ramybės aplinką, tinkančią praleisti laisvalaikį.Miesto centre įsikūręs Zoologijos parkas, kuriame gausu pievelių, įvairiausių medžių krūmų ir gėlių, taip pat kuria malonią ir jaukiai atpalaiduojančią atmosferą. Imponuojantys šiuolaikiniai pastatai miesto verslo dalyje susišaukia su architektūrinio paveldo formomis, kontūrais ir spalvomis.
Pirkiniai
Iš visų specializuotų parduotuvių mieste pirmiausiai išsiskiria juvelyrikos parduotuvės, kur gaminių asortimentas apima ir klasikinio iki šiuolaikiško dizaino pavyzdžius, be to naudojami ne tik vietiniai bet ir importuoti brangakmeniai. Šių juvelyrų darbai gali patenkinti net įnoringiausius klientus, nes gali pagaminti dirbinius pagal individualius užsakymus. Nepaprastai įspūdingi yra ir pagal užsakymus gaminami rankomis austi kilimai bei ant sienų kabinamos drapiruotės iš karakulių vilnos. Daugybė retų ir antikvarinių prekių krautuvėlių siūlo didelę įvairovę Afrikos menininkų bei amatininkų pagamintų dirbinių, taip pat rasite didelį Namibijos pusbrangių akmenų pasirinkimą. Gatvės prekeiviai savo dirbinius bei prekes rikiuoja tiesiog ant šaligatvių; jų medžio raižiniuose, keramikos dirbiniuose ir pintiniuose krepšiuose atsispindi Namibijos kultūros palikimas.
Poilsis ir maistas
Vindhuke yra visi šiuolaikiniai patogumai, pradedant komfortiškais viešbučiais bei pensionais ir baigiant restoranais, siūlančiais namibiškos virtuvės patiekalus, pasižyminčius savitu skoniu. Restoranuose paprastai visuomet siūloma paskanauti patiekalų iš vietos įvairiausių rūšių gazelių ir antilopių mėsos. Taip pat galima užsisakyti strutienos kepsnį, filė arba vytintos mėsos, supjaustyta siauromis juostelėmis. Kadangi Namibija yra viena iš pagrindinių aukščiausios rūšies jautienos ir avienos tiekėjų, čia niekuomet netrūksta skanių mėsos patiekalų. Vakarų pakrantėje tiekiami jūros gėrybių valgiai, gaminami iš sultingojo uolų omaro, austrių ir įvairiausių žuvų, tokių kaip jūros liežuviai ar afrikinės kongrijos.
Vaterbergo plokščiakalnio parkas (Waterberg Plateau Park)
Apie 200 m virš Afrikos krūmynų jūros bei savanos platybių iškyla Vaterbergo plokščiakalnio parkas. Ši vieta tarsi ryškiaspalvė sala, kur tviskančio raudonio smiltainio dariniai skendi sodriai žalioje augmenijoje, kur netikėtai akacijų savanos pareina į vešlų subtropinį mišką.
Waterbergo plokščiakalnis kartais vadinamas prarastuoju Edenu, nes jei jau pakyla koks nors gyvūnas, tai nusileisti jis jau nebegali. Šio didingo raudonų plytų spalvos smiltainio kalno viršuje gyvena leopardai, buivolai, reti ir nykstantys kerši arkliai bei smėlinės antilopės. Dabar parke gyvena 25 laukinių gyvūnų ir virš 200 paukščių rūšių.
Plokščiakalnį galima tyrinėti laikantis gamtosaugos principų ir leidžiantis į kelią automobiliu arba pėsčiomis, vadovaujant patyrusiam gidui. Plokščiakalnio prieglobstyje įsikūręs ramus kurortas, kurioje būriuojasi įvairiausi paukščiai, tiesiai virš galvos čiauška papūgos, o iš namelių atsiveria įspūdingi vaizdai į supančią savaną.
Galite ryžtis patys pasivaikščioti pažymėtais takais aplink plokščiakalnį, bet yra ir tokių keterų bei šlaitų, kur be gido eiti nederėtų. Restoranas, užkandžių kioskas ir absoliučiai nuostabus baseinas kvieste kviečia čia apsistoti.
Žuvies upės kanjono nacionalinis parkas (Fish River Canyon National Park)
Žuvies upės kanjonas yra antras pagal dydį pasaulyje (po JAV Arizonos valstijoje esančio Didžiojo kanjono).
Atvykus prie kanjono krašto akimirksniu ištinka šokas, nes lygus išdžiūvęs plokščiakalnis netikėtai vertikaliai leidžiasi pusė kilometro į apačią, o tada šis per šimtus milijonų metų kanjonas - tikras purpuro, pilkos ir rožinės spalvos kaleidoskopas - nuvingiuoja daugiau kaip 160 km.
Šį tarpeklį išgraužė Žuvies upė, kuri maždaug už 70 km į pietus nuo kanjono įteka į Oranžinę upę. Kanjonas yra 160 km ilgio ir maždaug 27 km pločio, įspūdingas kanjono gylis - 550 m. Uolų formos tokios įspūdingos, kad tiktai verta apsilankyti ir pamatyti šį gamtos stebuklą savo akimis.
Nieko panašaus į Žuvies upės kanjoną nei Afrikoje, nei kituose pasaulio kraštuose nerasite.
25 km ilgio kelias nusitęsęs rytiniu kanjono pakraščiu, palei visą kelią įrengta nemažai poilsiaviečių, iš kur atsiveria nuostabūs vaizdai į kanjoną. Jo didingumas tiesiog gniaužia kvapą, todėl net patys triukšmingiausi turistų autobusai nutyla pakerėti.
Būtent čia keliautojai išbando savo jėgas ir stengiasi įveikti gamtos stichijas, pasirinkę vieną iš populiariausių pietinės Afrikos regiono pėsčiųjų maršrutų. Žuvies upės kelias eina 86 km kanjono dugnu, žygis trunka 5 dienas, nėra jokių patogumų. Keliautojas viską nešasi su savimi ir pats kur tik gali ieško vandens. Šviesa tunelio gale - tai kelionės tikslas, tenai trykšta karštosios Ai-Ais versmės, kur laukia tikrai pelnytos maudynės gydomuosiuose vandenyse.
Turėkite omenyje, kad sausuoju metų laiku čia būna uždaryta, o lankomasi tiktai nuo balandžio iki rugsėjo, be to, norint leistis į šią kelionę būtina turėti sveikatos pažymėjimą.